نگرانی ژاپن از تسلط اپل و گوگل بر بازار سیستم عامل گوشی‌های هوشمند

نگرانی ژاپن از تسلط اپل و گوگل بر بازار سیستم عامل گوشی‌های هوشمند

نگرانی ژاپن از تسلط اپل و گوگل بر بازار سیستم عامل گوشی‌های هوشمند

دولت ژاپن در گزارشی از سلطه‌ی اپل و گوگل بر بازار سیستم عامل گوشی‌های هوشمند ابراز نگرانی کرده است. اپل می‌گوید با برخی از ادعاها مخالف است، ولی به تعامل سازنده با ژاپن ادامه می‌دهد. گفته می‌شود دولت ژاپن گزارشی مبنی بر امکان وضع مقررات به منظور تضمین رقابت عادلانه در بازار سیستم عامل گوشی‌های هوشمند که توسط دو شرکت بزرگ آمریکایی یعنی اپل و گوگل قبضه شده، منتشر کرده است. Kyodo New می‌نویسد اپل روز گذشته به این گزارش اعتراض کرده است. غول بزرگ صنعت فناوری که با گوشی‌های آیفون و سیستم عامل iOS حضور پُررنگی در بازار موبایل دارد می‌گوید: «در کمال احترام، با برخی از نتیجه‌گیری‌های گزارش دولت ژاپن مخالفیم.» دولت ژاپن می‌گوید که از سلطه‌ی بی‌چون‌وچرای گوگل و اپل بر بازار سیستم‌عامل گوشی‌های هوشمند نگران است.

اپل می‌گوید در تمامی شاخه‌هایی که مشغول فعالیت در آن‌ها است با «رقابت شدید» دست‌و‌پنجه نرم می‌کند و به «تعامل سازنده با دولت ژاپن» ادامه خواهد داد. در همین حین گوگل با انتشار بیانیه‌ای جداگانه می‌گوید همواره به شکل فعالانه با دولت ژاپن همکاری داشته و کمک‌های فراوانی به صنعت این کشور کرده است. گوگل همچنین می‌گوید که بررسی‌های بیشتری روی مفاد گزارش دولت ژاپن انجام خواهد داد. دولت ژاپن در گزارشی که نتیجه‌ی بحث درباره‌ی رقابت در بازارهای دیجیتالی است، می‌گوید نصب پیش‌فرض اپلیکیشن‌های وب‌گردی اپل و گوگل روی گوشی‌های هوشمند، مشکل‌ساز است. این گزارش پیشنهاد تصویب قوانینی را می‌دهد تا از اقداماتی که مانع تصمیم‌گیری و انتخاب کاربران می‌شود جلوگیری شود. چون به عقیده‌ی دولت ژاپن، این نوع اقدامات فضای رقابت را از بین می‌برند.

دولت ژاپن همچنین نگرانی خود را درباره‌ی سیاست‌های اپ استور ابراز کرده است. ژاپن می‌گوید توسعه‌دهندگان مجبورند اپلیکیشن‌های خودشان را تنها روی اپ استور منتشر کنند و کارمزد زیادی که اپل دریافت می‌کند، نگران‌کننده است. دولت ژاپن از ارائه‌دهندگان سیستم‌های عامل درخواست کرده به کاربران اجازه دهند که اپ استور مدنظرشان را خودشان انتخاب کنند.


سایر مطالب مرتبطنظرات

    نظری یافت نشد. اولین نظر را شما ثبت کنید


ارسال نظر

نام و آدرس ایمیل شما در مرورگر ذخیره نمی‌گردد و ایمیل شما منتشر نخواهد شد.