طراحی وب اپلیکیشن PWA

راه‌اندازی، طراحی و برنامه‌نویسی وب اپلیکیشن پیش‌رونده

طراحی وب اپلیکیشن PWA
طراحی وب اپلیکیشن PWA

برای اینکه بهتر با مفهوم PWA آشنا شویم، ابتدا لازم است درباره اپلیکیشن‌های بومی و وب اپلیکیشن‌ها و تفاوت آنها اطلاعاتی را کسب نماییم. سیستم عامل اندروید و iOS، دو سیستم عامل محبوب کاربران برای موبایل می‌باشند. یک اپلیکیشن بومی، اپلیکیشنی است که به طور مشخص برای یک دستگاه موبایل توسعه داده شده است. بعنوان مثال یک اپلیکیشن موبایل که فقط قابل اجرا بر روی موبایل‌هایی با سیستم عامل اندروید است، یک Native Application یا اپلیکیشن بومی محسوب می‌شود. این اپلیکیشن‌های بومی، معمولا توسط فروشگاه‌های نرم‌افزاری آنلاین مثل کافه‌بازار، Play Store و... قابل دریافت و نصب می‌باشند.

وب اپلیکیشن‌های پیش‌رونده یا PWA چیست؟
PWA مخفف Progressive Web Application می‌باشد. این فناوری از اوایل سال 2015 توسط شرکت گوگل معرفی شد. یک PWA به اصطلاح وب‌سایتی است که از فناوری های مدرن و جدید وب استفاده می‌کند اما ظاهر و کارکرد آن شبیه یک اپلیکیشن معمولی می‌باشد. به بیان ساده‌تر، PWA یک وب‌سایت می‌باشد که با استفاده از مرورگرهایی مثل کروم و فایرفاکس وارد آن شده و سپس با یک اپلیکیشن روبرو هستیم.

ویژگی‌های اپلیکیشن‌های پیش‌رونده (PWA)
1. قابل استفاده در هر دستگاه و سیستم عاملی هستند به همین دلیل به آن ها پیش‌رونده می‌گویند.
2. به دلیل اینکه اپلیکیشن‌های پیش‌رونده وب در اصل یک وب‌سایت می‌باشند، از طریق موتورهای جستجو قابل یافتن هستند.
3. برخلاف اپلیکیشن‌های بومی، نیازی به نصب و مراحل پیچیده دانلود ندارند و با استفاده از یک URL می‌توان به راحتی آنها را به اشتراک گذاشت.
4. در ظاهر شبیه یک اپلیکیشن بومی هستند و رابط کاربری مشابه آنها دارند.
5. بدون اتصال به اینترنت و حتی با سرعت پایین اینترنت قابل استفاده هستند.
6. اپلیکیشن‌های بومی نیازمند به‌روزرسانی از طریق فروشگاه‌های نرم‌افزاری هستند اما PWAها به دلیل استفاده از Service Worker همیشه به‌روز می‌باشند و به محض اینکه کاربر به اینترنت وصل باشد و محتوای جدیدی انتشار داده شود، آن محتوا بلافاصله در اختیار کاربر قرار می‌گیرد.
7. اپلیکیشن‌های پیش‌رونده وب می‌توانند، در بستر HTTPS قرار بگیرند در نتیجه از نظر مسائل امنیتی بسیار ایمن هستند.
8. این اپلیکیشن‌ها واکنش‌گرا (Responsive) و کاملا انعطاف‌پذیر می‌باشند.

جهت مشاوره و سفارش طراحی و برنامه‌نویسی بر روی دکمه زیر کلیک نمایید

سفارش طراحی و برنامه‌نویسی